پوست

سرم پوست چیست؟ به آن نیاز داریم؟

اخیرا سرم ها در میان محصولات مراقبت از پوست طرفداران زیادی پیدا کردند، اما چرا؟؟؟ برای پاسخ دادن به این پرسش، ابتدا باید بدانیم سرم ها چه هستند و چه کاری انجام می دهند؟
سرم ها، محلول هایی غنی از مولکول های کوچکی هستند که به عمق پوست نفوذ می کنند و غلظت بالایی از مواد فعال را به پوست می رسانند. در واقع تفاوت سرم ها با کرم ها و لوسیون ها این است که در سرم ها بسیاری از ترکیبات غیرضروری حذف شده و به جای آن، ترکیبات موثر با غلظت بالا، جایگزین شده است.


اگر بخواهیم این مورد را با مثال ساده ای توضیح بدهیم سرم ها را می توان به وسایل الکترونیکی جدید تشبیه کرد که اغلب سریع تر و سبک تر هستند!! بله سرم ها این گونه اند نسبت به سایر فرآورده های پوستی سبک ترند و سریع تر به پوست نفوذ می کنند. سرم ها، در خیلی از مشکلات پوستی مانند چروک، لک و آکنه و … بسیار موثر هستند، چون ترکیبات موثر موجود در آنها، به طور مستقیم به لایه های عمقی پوست می رسد.
سرم ها بر دو نوع هستند؛ بر پایه آب و بر پایه چربی. البته اغلب سرم های موجود در بازار بر پایه آب هستند. سرم های بر پایه آب مولکول های ریزتری دارند، درنتیجه بیشتر نفوذ می کنند و لایه های داخلی پوست را تغذیه می کنند. سرم ها بر پایه چربی، مولکول های بزرگتری دارند و بیشتر در لایه های سطحی پوست می مانند.

چه کسانی باید سرم مصرف کنند؟
ما مصرف سرم را به کسانی توصیه می کنیم که پوست چرب دارند و یا به دنبال اثرات روشن کنندگی، ضدلک، ضد چروک و ضدآکنه هستند. علاوه بر این در فردی کهپوست بسیار خشکی دارد مصرف سرم قبل از کرم مرطوب کننده می تواند رطوبت رسانی به پوست را بهتر کند. مصرف سرم در سایر افراد سلیقگی است و به علاقه مصرف کننده نسبت به استفاده از سرم و یا حتی احساس خوشایندی که در فرد بعد از استفاده از این سری محصولات به دلیل بافت سبک آن ایجاد می شود، بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: لک چیست و چگونه آن را درمان کنیم.

در خیلی از برندهای معروف آرایشی سرم روز و شب وجود دارد. تفاوت سرم روز و شب در چیست؟
سرم های روز عمدتا غلظت های پایین تری از مواد موثره نسبت به سرم های شب دارند و بافت آنها سبک تر است.
نکته دیگر اینکه مصرف سرم ها را به تدریج شروع کنید؛ به این صورت که ابتدا سرم شب را یک شب در میان مصرف کنید تا پوستتان با محصول سازگار شود. در ادامه می توان آن را هرشب مصرف کرد و بعد از گذشت چند روز سرم روز را هم اضافه کرد.
برخی از افراد می گویند که توانایی مالی برای تهیه سرم روز و شب را ندارند. برای آنها توصیه می کنیم که اگر تمایل داشته باشیم فقط یکی از سرم های روز و شب را تهیه کنیم، انتخاب سرم شب گزینه بهتری است.

آیا سرم ها را می توان به جای مرطوب کننده استفاده کرد؟
همه سرم ها خاصیت مرطوب کنندگی ندارند. این مسئله کاملا به نوع سرمی که استفاده می کنید بستگی دارد. اگر در سرم ترکیبات مرطوب کننده مانند هیالورونیک اسید و سرامید و … وجود داشته باشد، به این معنی است که سرم، مرطوب کننده نیز می باشد. با این وجود مصرف سرم، به تنهایی به منظور اثر مرطوب کنندگی منطقی به نظر نمی رسد. به این دلیل که هر چند ترکیبات مرطوب کننده موجود در سرم، لایه های عمقی پوست را آبرسانی می کند، اما به دلیل اینکه این ترکیبات مانند لوسیون و کرم ها نمی تواند لایه ای در سطح پوست ایجاد کند پس آب موجود در پوست زودتر تبخیر می شود.

سرم ها را کی استفاده کنیم؟
به طور کلی سرم ها بعد از تمیز کردن پوست و قبل از مرطوب کننده استفاده می شوند.
ابتدا صورت خود را بشویید.
اگر پوست حساسی ندارید بعد از شستن و خشک کردن صورت، زمانی که پوست هنوز مرطوب است از سرم استفاده کنید، اما اگر پوست حساسی دارید 10 تا 15 دقیقه بعد از شستن صورت صبر کنید سپس از سرم استفاده کنید. دلیل آن هم این است که پوست مرطوب، ترکیبات را سریعتر جذب می کند و احتمال تحریک پوست بیشتر است.
بهترین حالت برای مصرف سرم این است که برای قسمت های مختلف صورت مثل بینی، پیشانی و گونه یک قطره یا مقداری که سطح پوست را بپوشاند، سرم استفاده کنید. سپس به آرامی حداقل به مدت 30 ثانیه به حالت ضربه ای یا پیانویی روی پوست بزنید. می توانید از هر دو دست برای این کار کمک بگیرید.

♦ به یاد داشته باشید برای پخش شدن سرم، پوست خود را نکشید، فشار یا مالش ندهید.
بعد از جذب شدن کامل سرم، می توانید از مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده باعث می شود که مواد موثر موجود در سرم روی پوست باقی بماند و پوست درخشان تر به نظر برسد.
در صورتی که می خواهید آرایش کنید این کار را بعد از جذب کامل مرطوب کننده انجام دهید.

سرم ها را چند بار در روز باید استفاده کرد؟
بسته به نوع سرم دارد، برچسب روی محصول را حتما بخوانید اما اغلب یک یا دو بار در روز استفاده می شوند.

سرم ها گران تر از سایر محصولات پوستی هستند، آیا خرید آن به صرفه است؟
به دلیل اینکه سرم ها غلظت بالایی از ترکیبات موثر را دارند از سایر محصولات آرایشی گران تر هستند. اما چون مقدار کمتری از آنها استفاده می شود برای مدت طولانی تری می توان از آنها استفاده کرد.

هنگام مصرف سرم به یاد داشته باشید:

سرم ها می توانند تحریک پوستی ایجاد کنند. حتما قبل از شروع استفاده از آنها، تست پوستی انجام دهید.
از مصرف زیاد سرم خودداری کنید. به دلیل اینکه غلظت مواد موثر موجود در سرم بالاست، مقدار بیشتر آن نه تنها اثر بیشتری نداشته، بلکه پوست را هم تحریک کند.
سرم ها برای افرادی که بیماری های پوستی مزمن مانند اگزما دارند ممکن است مناسب نباشد. زیرا به دلیل سد پوستی ضعیف تر در این افراد ممکن است سرم سریعتر نفوذ کند و تحریک ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *